Georgia FFA & Ag Ed Home
 
Curriculum & SAE FFA GVATA Young Farmers Foundation Alumni FFA Camps
 
 
 
  Additional Awards
Welcome
Sign In
 
 
     
 
 
 
Foundation Ambassadors      
Mackenzie Blair (Colquitt County)
Ivey Cook (Tift County)
Mattie Anne Davis (Brantley County)
Harrison Faulk (Golden Isles)
Kaitlyn Hart (Colquitt County)
Sarah Grace Hunter (Southeast Bulloch)
Tyler Hunter (Southeast Bulloch)
Jansen Killian (Montgomery County)
Logan Moore (Colquitt County)
Emma Newberry (Oconee County)
Lizzy Parks (Bleckley County)
Mallory Parrott (Harris County)
Noel Plunkett (Jackson County)
Dawson Simmons (Heritage)
Olivia Spooner (Seminole County)
Jordan Stevenson (Islands)
Meagan Taylor (Tift County)
Logan Williams (Newton CCA)
Case Winkler (North Murray)
Cory Yarbrough (Madison County) 

Sponsored By: Farm Credit Associations of Georgia

Hall of Georgia      
State Winner - Paulding County HS   Advisors: Tom Liles & Maggie Richards
2nd place - Echols County HS   Advisors: Hank Majeski & Shelby Corbett
3rd place - Perry HS   Advisors: Kyle Dekle & Ashley Denton

Sponsored By: Farm Credit Associations of Georgia

Talent Competition      
Winner: Olivia Cranford (Dodge County)
Other Finalists: 
Emma Long (Pickens County Middle)
Victoria James (Pataula Charter)
Alexis Kizziah (Crawford County)

100% Membership      
NORTH CENTRAL SOUTH
Adairsville
Alcovy
Apalachee
Arabia Mountain
Ashworth Middle
Athens Christian
Bagley Middle
Bear Creek Middle
Calhoun City
Carver Middle
Cass
Cedar Shoals
Cedartown
Central of Carroll
Chattanooga Valley Middle
Creekside
Creekview
Dade County
Dalton
Dawson County
East Jackson High
Eastside
Elbert County
Etowah
Floyd CCA
Franklin County High
Franklin County Middle
Gordon Central
Gordon Lee
Greene County
Habersham Central
Habersham 9th Grade
Haralson County
Hart County
Heritage Middle
Jackson County
Jackson Trail
Jasper Middle
Jefferson Middle
LaFayette High
LaFayette Middle
Lincolnton
Loganville High
Loganville Middle
Lumpkin County
Madison County High
Madison County Middle
Malcom Bridge Middle
Monroe Area
Morgan County High
Mt. Zion
Newton College & Career Academy
Newton County
North Forsyth
North Habersham Middle
North Hall
North Hall Middle
North Murray
North Oconee
Northwest Whitfield
Oconee County Middle
Oglethorpe County High
Oglethorpe County Middle
Pepperell
Pickens County High
Pickens County Middle
Pleasant Valley
Rabun County
Red Bud Middle
Ridgeland
Ringgold
Rockdale Career Academy
Rockmart
Saddle Ridge Middle
Social Circle
Sonoraville
Stephens County High
Towns County
Union County
Union County Middle
Villa Rica
Walnut Grove
Warren Technical
West Jackson Middle
White County
Wilbanks Middle
Winder Barrow
Woodland (Bartow County)
Youth Middle

Bleckley County
Bonaire Middle
Burke County High
Byron Middle
Central of Talbot
Claxton
Crawford County
Cross Creek
Dodge County High
Dooly County
Dublin
Dutchtown
Eagle’s Landing
East Laurens Middle
Ebenezer Middle
Effingham County High
Effingham County Middle
Emanual County Institute
Evans
Fullington Academy
Glascock County
Harris County
Heard County
Henry County
Hephzibah
Islands
Jasper County
Jenkins County
Johnson County
Jones County
LaGrange
Locust Grove
Macon County
Monroe County Middle
Montgomery County
Mossy Creek Middle
Northeast Bibb
Northside
Ola
Perry
Perry Middle
Piedmont Academy
Pike County High
Pike County Middle
Putnam County
Rutland Middle
Schley County
Screven County High
Screven County Middle
South Effingham High
South Effingham Middle
Southeast Bulloch
Statesboro
Stockbridge
Tattnall County
Taylor County
Thomson
Toombs County High
Toombs County Middle
Troup County
Twiggs County
Union Grove
Upson-Lee
Veterans
Warner Robins
Washington County
West Laurens
West Laurens Middle
Wheeler County High
Wheeler County Middle
Windsor Forest




















Americus-Sumter North
Appling County High
Bainbridge
Baker County
Berrien County
Berrien County Middle
Bishop Hall
Bradwell Institute
Brantley County High
Brantley County Middle
Brooks County High
Brooks County Middle
CA Gray Jr. High
CA Gray Middle
Cairo
Camden County
Colquitt County
Cook County
Crisp County High
Early County
Echols County
Hahira Middle
Irwin County
J.T. Reddick
Jeff Davis High
Jeff Davis Middle
Lanier County
Lee County High
Lee County Middle East
Lee County Middle West
Liberty County
Long County
Lowndes County High
Lowndes County Middle
Mitchell County
NE Tift Campus
Pataula Charter
Pelham High
Pelham Middle
Pierce County Middle
Seminole County
Shiver Middle
Telfair County
Thomas County Central
Tift County
Turner County High
Ware County
Wayne County
Whigham Middle










































 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   
   
 
     
 
   
 
Curriculum & SAE    |    FFA Association    |   GVATA    |   Young Farmers    |   Foundation    |   Alumni    |   FFA Camps

© 2018 Georgia FFA & Agriculture Education. All Rights Reserved.
Website designed by: Wieghat Graphics, Inc.